خطوط با پیش شماره 9 چه تلفن‌هایی هستند؟

خطوط با پیش شماره 9 چه تلفن‌هایی هستند؟

بلاگدر 1398/08/29

از حدود سال 1300 تلفن ثابت در ایران معنا پیدا کرد. تا چند سال گذشته واگذاری تلفن ثابت در سراسر کشور در تعهد و انحصار شرکت مخابرات ایران بود. اما بعد از مدت ها با توجه به گستره فعالیت و شبکه سازی پروانه FCP این شرکت ها توانایی ارائه تلفن ثابت را پیدا کردند.

در ابتدا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور به عنوان متولی قانون گذاری و نظارت در حوزه ارتباطات ثابت و موبایل به هر اپراتور متقاضی سرشماره ای اختصاص داد. شاتل به عنوان اولین اپراتور مالک سرشماره 9100 شد. پیش شماره 9 در ابتدا با چالش هایی روبرو شد از جمله اشتباه گرفته شدن با خطوط هوشمند IN و خط تلفن های عمومی (دکه های تلفن) که امروز نگاه به سرشماره 9 تغییر یافته است.

خطوط هوشمند IN

قبل تر از سرشماره های تلفن ثابت اپراتورهای FCP سرشماره 9 برای موارد خاصی مانند خطوط هوشمند IN بکار می رفت.

خطوط هوشمند IN به این منظور طراحی شده اند که در ازای تماس با این شماره ها و دریافت خدمات تلفنی، هزینه ای مازاد بر هزینه مکالمه محاسبه و بر قبض تلفن اعمال می گردید. عدد حاصل شده با درصدی مشخص بین شرکت مخابرات و ارائه دهنده خدمات تلفنی تقسیم می‌شد. این خطوط بصورت یازده رقمی و با سرشماره 909907 شروع می شوند و قابل شماره گیری فقط از طریق تلفن ثابت مخابرات هستند.

تلفن های عمومی

سابق بر این یکی دیگر از سرشماره های ۹ به تلفن های عمومی اختصاص داشت که عامه مردم میتوانستند در نقاط مختلف شهری که دکه تلفن وجود داشت با پرداخت هزینه مربوط با شماره های مد نظرشان تماس بگیرند. تلفن های عمومی غالبا در گذشته مورد استفاده بودند و پس از ورود تلفن های همراه استفاده از آنها به شدت کاهش یافت. امروزه در سراسر کشور تعداد بسیار محدودی از آنها هنوز فعال هستند.

خطوط Toll Free

هدف از ایجاد خطوط Toll Free رایگان شدن مکالمه برای تماس گیرنده است تا بتواند بدون اینکه دغدغه ای بابت پرداخت هزینه داشته باشد با مخاطب خود تماس بگیرد. خریداران این خطوط معمولا شرکت ها و سازمان هایی هستند که تمایل دارند با رایگان کردن هزینه مکالمه برای مشتریان خود آنها را ترغیب به برقراری تماس کنند و به مشتریان سابق خود این اطمینان را بدهند که حتی پس از فروش محصول میتوانند در هر لحظه به صورت رایگان از آنها خدمات دریافت کنند

این روش باعث میشود مشتریان بابت اعلام و پیگیری مشکلات احتمالی شامل پشتیبانی متحمل هزینه تماس نشوند و شرکت ها هم در زمینه خدمات مشتریان و جلب رضایت مشتریان گام بردارند.

خطوط SIP Trunk

امروزه یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین خطوط با سرشماره ۹ خطوط SIP هستند. خرید سیپ ترانک کاربردی همانند خطوط تلفن ثابت شهری دارد. این خطوط از فناوری تماس بر بستر شبکه اینترنت یا IP استفاده میکنند. به خطوط SIP شماره تلفن اینترنتی نیز گفته می شود.

شماره های اینترنتی با خطوط تلفنی که قبل تر توضیح داده شد تفاوت فراوانی دارند. این خطوط بر بستر IP فعالیت میکنند و بنابراین برای داشتن آنها نیاز به کشیده شدن زوج سیم مسی تا محل مورد نظر نخواهد بود. به همین دلیل نیز این خطوط وابستگی جغرافیایی نداشته و با داشتن IP در هر نقطه قابل دسترس هستند لذا بر اثر جابجایی دفتر کاری احتمال از دست رفتن خط وجود ندارد. و شماره همواره متعلق به خریدار خواهد ماند. همچنین از دیگر ویژگی های مهم این خطوط قابلیت داشتن چندین کانال در یک خط است که حفظ تماس های ورودی و اشغال نشدن خط را منجر می شود.

این خطوط همچنین با استفاده از سافت فون اندروید و اپل در هر نقطه ای با استفاده از اینترنت قابل پاسخ گویی هستند.

2 دیدگاه
  1. آتنا طباطبایی 1398/10/20 در 01:45 پاسخ

    لطفا راهنمایی کنید چطور میتونم مالک یک خط رو پیدا کنم؟

    • مدیر سایت 1398/10/24 در 10:30 پاسخ

      درود. امکان یافتن مالک خط وجود ندارد مانند شماره موبایل

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.