پیجینگ و اینترکام تحت شبکه چیست؟

پیجینگ و اینترکام تحت شبکه چیست؟

بلاگدر 1398/11/18

پیجینگ و اینترکام

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز روز افزون برقراری ارتباط با روش های گوناگون و پیشبرد انواع تعاملات سازمانی و محیطی، فناوری اطلاعات نقش موثر و اساسی در ایجاد و شکوفایی این ارتباطات دارد.
یکی از انواع روش های برقراری ارتباط در سازمان ها و اماکن عمومی با افراد حاضر در مجموعه، سیستم های مخابره پیام صوتی یا همان پیجینگ و هم چنین اینترکام ها هستند.

پیجینگ چیست؟

پیجینگ ها سامانه ای شامل بلندگوهای متصل به هم هستند که از طریق یک دستگاه مرکزی به نام آمپلی فایر مدیریت و از طریق میکروفون جهت مخابره پیام های صوتی برای فراخوانی، اعلام هشدار، پخش اذان، اعلام خبر و گزارش، پخش موسیقی، پخش رادیو و … استفاده می گردد.

اینترکام چیست؟

اینترکام تحت شبکه

عملکرد اینترکام ها بسیار مشابه با سیستم های پیجینگ هستند و اغلب اوقات بخشی جداناپذیر از سیستم پیچینگ هستند. در سیستم های اینترکام بر خلاف پیچینگ، ارتباطات صوتی دو طرفه است.

انواع پیجینگ

پیجینگ آنالوگ: سیستم های پیجینگ آنالوگ برای ارتباط با سخت افزارهای مرتبط خود از زوج سیم استفاده می کنند و محدودیت هایی را نسبت به سیستم های تحت شبکه دارند.

پیجینگ تحت شبکه: سیستم های پیجینگ تحت شبکه مبتنی بر IP هستند و تمام تجهیزات مرتبط از طریق بستر شبکه با هم ارتباط برقرار می کنند. این پیجینگ ها مزایای بیشتری نسبت به تجهیزات آنالوگ دارند.

از پیجینگ و اینترکام در چه مکانهایی استفاده می شود؟

دستگاه های پیجینگ و اینترکام معمولا در بیمارستان ها، کارخانجات، اماکن عمومی، مناطق نظامی، شرکت ها، نمایشگاه ها و … استفاده می شود.

اجزای اصلی سیستم پیجینگ

آمپلی فایر: آمپی فایرها وظیفه مدیریت پخش پیام های صوتی را دارند و با انواع توان خروجی عرضه می گردند.

میکسر: میکسرها جزئی از تجهیزات غیر ضروری سیستم های پیجینگ هستند. وظیفه این سخت افزار میکس، افکت و تقویت صداهای خروجی است. میکسرها معمولا دارای پورت های AUX و USB هستند و قابلیت پخش فایل های صوتی را دارند.

بلندگو: بلندگوها در انواع مختلف شیپوری، سقفی، دیواری و … با انواع توان خروجی عرضه می شوند و وظیفه پخش پیام های صوتی را بر عهده دارند.

اجزای اصلی سیستم های اینترکام

اینترکام نیز همانند سیستم های پیجینگ از یک مرکز مدیریتی استفاده می کند. ما در این مطلب به اینترکام های تحت شبکه مبتنی بر پروتکل SIP می پردازیم. همانطور که پیشتر گفته شد اینترکام یک ارتباط دو طرفه است. سخت افزارهای مورد استفاده در اینترکام شبیه به سیستم پیجینگ هستند با این تفاوت که یک سخت افزار دیواری یا رومیزی که دارای هندست یا اسپیکر هست در محل شخص مخابره شونده وجود دارد. این شخص می تواند با استفاده از میکروفونی که روی این دستگاه تعبیه شده است با مرکز تماس صحبت نماید.

پیجینگ تحت شبکه

پیچینگ تحت شبکه

پیجینگ های تحت شبکه مبتنی بر IP ویژگی های بسیار بیشتری را نسبت به تجهیزات آنالوگ دارند. تمامی تجهیزات اعم از بلندگو، میکروفون و آمپلی فایرها بر بستر شبکه ارتباط برقرار می کنند و به همین دلیل امکان ارتباط با نرم افزار و سخت افزارهای دیگر را دارند. به طور مثال در شبکه هایی که مراکزتلفن تحت شبکه وجود دارد، پیجینگ می تواند از طریق پروتکل SIP روی بستر شبکه با مرکز تلفن ویپ ارتباط برقرار کند. در نهایت تمامی اپراتورهای مجاز یا مدیران بدون میکروفون این امکان را خواهند داشت که از داخل یا خارج از مجموعه با تلفن های رومیزی یا موبایل خود پیام های صوتی خود را مخابره کنند.
پیجینگ های تحت شبکه معمولا گزارش های بسیار خوبی را از طریق واسط کاربری تحت وب در اختیار کاربر قرار می دهند. کاربر می تواند در هر نقطه جغرافیایی که هست سیستم پیچینگ خود را مدیریت نمایند.

آیا می توان سانترال پاناسونیک را به سیستم پیجینگ تحت شبکه و اینترکام متصل کرد؟

اگر شما در سازمان خود از سانترال پاناسونیک آنالوگ استفاده می کنید و قصد پیاده سازی پیجینگ تحت شبکه را دارید، نگران تغییرات زیاد در شبکه خود نباشید. برای اینکار تنها کافیست از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال مبتنی بر سیپ برای ارتباط آمپلی فایر و سیستم مدیریت پیجینگ به پاناسونیک استفاده نمایید. در این صورت تلفن های آنالوگ شما می توانند نقش یک میکروفون را در مخابره پیام های صوتی ایفا نمایند و بسیاری از ویژگی های مرکز پیجینگ تحت شبکه را خواهید داشت.

پیجینگ های نرم افزاری و سخت افزاری و اینترکام تحت شبکه مبتنی بر پروتکل SIP

این نوع مراکز معمولا بر پایه سیستم های متن باز استریسک یا موارد مشابه پیاده سازی می شوند. با توجه به اینکه پلتفرم های متن باز امکان پیاده سازی هر سناریویی را به برنامه نویسان می دهند، بینهایت امکانات متنوع برای کاربران خواهند داشت.

بیشترین بهره وری سازمان ها با استفاده از ارتباط پیجینگ، اینترکام و مرکز تلفن تحت شبکه

سامانه هایی که مبتنی بر پروتکل SIP هستند، همیشه در کنار هم می توانند بهترین ویژگی و بالاترین بهره وری را برای مدیران هر مجموعه داشته باشند. سیستم های تلفنی تحت شبکه با امکانات بی شماری که دارد در کنار سخت افزارهای دیگر می تواند مدیریت تمام ارتباطات صوتی را بر عهده بگیرد. به طور مثال حتما در ایستگاه های مترو شاهده مخابره نام پرسنل بوده اید. شخص مخابره شونده به سمت دستگاه اینترکام دیواری که در ایستگاه تعبیه شده است رفته و با مرکز تماس مکالمه دو طرفه برقرار می کند. اینترکام ها در مجموعه های کوچک و حتی منازل نیز استفاده می گردد. آیفن های صوتی و تصویری منازل نوعی اینترکام اما به صورت آنالوگ هستند.
یک ساختمان هوشمند می تواند به جای استفاده از یک آیفن تصویری آنالوگ از یک اینترکام تصویری تحت شبکه مبتنی بر پروتکل سیپ استفاده نماید. فرض کنید یکی از افراد خوانواده یا از دوستان شما پشت در خانه مانده اند و شما از خانه فاصله زیادی دارید. ارتباط مرکزتلفن تحت شبکه با اینترکام به شما این امکان را می دهد که با گرفتن یک شماره از روی موبایل خود درب خانه را باز کنید!
مثال های بالا از صدها امکانات ارتباط مراکز تلفن ویپ، اینترکام و پیجینگ با یکدیگر هستند.

بصورت کلی پیجینگ ها سیستم هایی هستند که بر روی پلتفرم های نرم افزاری و سخت افزاری پیاده سازی می شوند. اجزای اصلی پیجینگ شامل آمپلی فایر، بلندگوها و میکروفون می باشد. این سیستم می تواند در قالب آنالوگ با قابلیت های محدود و سنتی و همچنین به صورت تحت شبکه با قابلیت های بسیار زیاد و منعطف در اختیار سازمان ها قرار بگیرد.
اینترکام نیز معمولا بخشی از سیستم های پیجینگ می باشند. اینترکام ها سخت افزارهایی مشابه آیفن های صوتی یا تصویری خانگی هستند که بر روی دیوار نصب می شوند و وظیفه مکالمه دو طرفه در اماکن عمومی، سازمان ها، کارخانجات و … را برعهده دارند. سیستم اینترکام معمولا بخشی جداناپذیر از سیستم های پیچینگ هستند.

جهت اخذ مشاوره و خرید پیجینگ و اینترکام تحت شبکه به فروشگاه ویپ 98 مراجعه فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.